2010.10.06. 17:28
Hajléktalanhelyzet Budapesten - LETÖLTÉSEK
2010. október 5-i adás
letöltés lent...
Nap, mint nap találkozunk velük. Van, aki undorral, van, aki szánalommal, van, aki dühvel tekint rájuk. Van, akinek már annyira megszokta a szeme, hogy szinte észre sem veszi őket. Valószínűleg, mióta létezik civilizált emberi társadalom a Földön, ők vannak: a hajléktalanok.
A hírvilágban vannak szezonális témák, melyek az év egy-egy időszakában újra és újra előkerülnek. Tavasszal sokat hallunk árvizekről, nyáron vízbefulladásokról, télen pedig szinte minden héten hallunk utcán megfagyott emberekről. Amikor ezeknek a híreknek szezonjuk van, sok megoldási kísérlettel, javaslattal is találkozunk, melyek mind elvileg azt hivatottak elérni, hogy a következő szezonban már kevesebbet halljunk árvizekről, fulladásokról, halálra fagyott hajléktalanokról.
A hajléktalanhelyzettel kapcsolatban azonban nem ez az egyetlen égető probléma. Pont a fagyhalál elől és a túlélést keresve kapualjakba, forgalmas helyekre, aluljárókba gyűlnek. Ha jobb az idő, a legforgalmasabb tereken kéregetnek, ha rosszabb, az aluljárókban, árkádok alatt isznak, beszélgetnek. Néha hangosak, gyakran büdösek, esetenként agresszívek. A tényt, hogy ezen változtatni kell, senki nem vitatja.
Szeptember elején megjelent a Belügyminisztérium honlapján egy törvénymódosítás-tervezet. Az építési és területrendezési törvény tervezett módosításába bekerült egy passzus, mely először definiálná a közterület fogalmát, aztán meghatározná annak rendeltetésszerű használatát, végül fehatalmazná az önkormányzatokat, hogy az ettől eltérő-közterülethasználatot szabálysértésnek minősítse, s mint ilyet szankcionálhassa. A tervezet a részletes indoklásban külön ki is emeli a hajléktalanok életvitelszerű utcán lakását, mint nem rendeltetésszerű közterület-használatot.
A Város Mindenkié mozgalom aktivistái a Belügyminisztérium előtti füvön szunyókálva tiltakoztak a tervezet ellen |
A szöveg sokaknál kiverte a biztosítékot. A külön célcsoport megjelölése, a jogi koherenciazavarok és a tény, hogy mindez az építési törvény módosításába van belerejtve, sokak szerint rendkívül aggályos. Először A Város Mindenkié jogvédő mozgalom hívta fel rá a figyelmet. Őket követve pedig az összes jelentősebb hajléktalanokkal foglalkozó civil szervezet, politikusok és jogászok is hangot adtak ilyen vagy olyan aggályuknak a szöveggel kapcsolatban.
Az műsorban a Hajlék Nélküliek Jövjéért Alapítvány ügyvezetője, Besenyei György szociológus, Lápossy Attila alkotmányjogász, az ELTE alkotmányjogi tanszékének oktatója és a fent említett A Város Mindenkié mozgalom képviseletében egy volt hajléktalan, Csepregi László Iván mondta el véleményét az aktuális helyzetről, az ellátórendszerről, a tervezett törvénymódosításról és alternatív megoldási javaslatokról.
A műsor meghallgatása utáni elgondolkodtató levezetésként, vagy előtte vagy csak úgy érdemes elolvasni egy témába vágó történetet az urbangekko.blog.hu-n.
Letölthető anyagok:
Teljes műsor (01:51:46 - 204 MB)
Beszélgetés Csepregi Lászlóval, a A Város Mindenkié aktivistájával (01:06:54 - 122 MB)
Beszélgetés a Lápossy Attila alkotmányjogásszal (00:34:32 - 63,2 MB)
A Belügyminisztérium törvénymódosítás-tervezete - pdf >>>
A módodsítástervezet releváns részei - doc >>>
1 komment
Címkék: budapest politika társadalom hajléktalan törvény civil szervezet szabó zoltán műsorletöltés
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
-=szz=- 2010.10.08. 21:08:54
www.parlament.hu/irom39/01245/01245.pdf
Itt már a kormány javaslataként jelenik meg, ami azt jelenti, hogy a kormány megvitatta és elfogadta saját javaslataként a szöveget. Jelenleg tehát a Parlament elé terjesztés szakaszába lépett a szöveg.
A javaslat szövegén lényegében nem változtattak. Csupán a "hajléktalan" szót hagyták ki az indoklásból. Ettől viszont még az alkotmányjogi aggályok, melyekről a műsorban beszélgettünk fennállhatnak.